AC Milan je na vrhu Newcastlea, završavajući kampanju Magpiesa u Ligi prvaka

Dugo očekivani povratak Newcastlea u Ligu prvaka, nakon više od dva desetljeća, završio je razočaranjem jer su eliminirani iz Europe nakon 2-1 poraza od AC Milana. U ključnoj utakmici u kojoj su obje momčadi trebale pobjedu za prolaz, golovi Christiana Pulisica i Chukwuezea osigurali su pobjedu Milanu od 2-1. Međutim, Milanu ovaj rezultat nije bio dovoljan za prolaz dalje, s obzirom na 1-1 remi između Borussije Dortmund i Paris St Germaina u Njemačkoj.

Joelinton je u početku doveo Newcastle u vodstvo u prvom poluvremenu snažnim udarcem na St. James' Parku. Svrake su u prvih 45 minuta držale Milan bez šuta i pobudile nadu u uspješan povratak u europsko natjecanje. Dok se AC Milan vraćao, atmosfera na stadionu ostala je nabijena navijačima u Newcastle United dres koji su nagovarali svoju momčad nadajući se preokretu. Unatoč slavlju potaknutom golom Dortmunda, situacija se raspetljala za Newcastle jer je Pulisic izjednačio za Milan, a PSG je brzo uzvratio svojim golom.

Milan, sedmerostruki osvajač Lige prvaka, osigurao je utješnu nagradu plasmanom u Europsku ligu. Nasuprot tome, Newcastle Eddieja Howea, koji je poveo preko Joelintona u 33. minuti, završio je na dnu skupine F i napustio europsko natjecanje u svojoj prvoj kampanji nakon 2002.-03.

Unatoč Pulišićevoj nedavnoj impresivnoj formi, koja je uključivala dva gola i asistenciju u prosinačkim utakmicama Milana, odluka o njegovom dovođenju možda je naišla na kritike. Ipak, strateške zamjene Milanova menadžera Stefana Piolija pokazale su se učinkovitima. Rezultat je označio kraj Newcastleova europskog puta ove sezone, ostavljajući navijače da razmišljaju o usponima i padovima dok ponosno nose svoje nogometni dresovi.

Dok su vijesti o povratku PSG-a u Njemačku dodavale napetost, umorne noge među igračima Newcastlea ponudile su tračak nade za pobjednika Milana. Na kraju je sudbina "skupine smrti" određena u posljednjim minutama, što je dovelo do eliminacije Newcastlea. Unatoč uživanju u povratku u Europu, Magpiesi neće krenuti na kontinentalna putovanja u proljeće 2024. godine.